7
29

Czynniki psychologiczne zwiększające ryzyko wystąpienia zaburzeń wzwodu

Impotencja, czyli zaburzenia wzwodu, to problem, który dotyczy mężczyzn na całym świecie bez względu na wiek. W przypadku mężczyzn po 40-tce niski wzwód wywoływany jest przede wszystkim czynnikami fizycznymi, czyli różnymi chorobami oraz mniejszą produkcją testosteronu. Z kolei u mężczyzn młodszych zaburzenia erekcji wynikają przede wszystkim z czynników psychologicznych. Czynnikom psychologicznym wywołującym zaburzenia wzwodu poświęciliśmy niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury. 

 

Zaburzenia wzwodu – co to jest?

Zaburzenia wzwodu, czyli impotencja, to schorzenie polegające na tym, że mężczyzna od dłuższego czasu nie potrafi osiągnąć oraz utrzymać erekcji. co całkowicie uniemożliwia mu odbywanie satysfakcjonujących stosunków seksualnych. O zaburzeniach wzwodu mówi się, gdy mężczyzna ma problemy tego typu przez minimum trzy miesiące bez przerwy.

Niestety, niewielu mężczyzn decyduje się na to, aby ze swoim problemem udać się do specjalisty, np. seksuologa czy androloga. Jest to oczywiście spowodowane tym, iż panowie uważają że impotencja to niezwykle wstydliwy problem, dlatego nawet w zaawansowanej postaci tego schorzenia wolą niekiedy zdecydować się na całkowitą wstrzemięźliwość seksualną zamiast szukać możliwości wyleczenia. Warto jednak wiedzieć, że impotencję spowodowaną czynnikami psychologicznymi jak najbardziej można wyleczyć. Wystarczy tylko zgłosić się do odpowiedniego specjalisty oraz postępować zgodnie z przedstawionymi przez niego wskazówkami. 

 

Impotencja psychologiczna – czym jest wywoływana?

Pod pojęciem impotencja psychogenna kryją się wszystkie czynniki o charakterze psychologicznym, które mogą spowodować, że mężczyzna utraci sprawność seksualną. Takim czynnikiem mogą być na przykład lęki. Lęki to prawdziwy zabójca męskiej potencji. Przyczyniają się one do występowania problemów z ciśnieniem krwi oraz wywołują zmęczenie, zwiększają tętno. Wszystkie te czynniki mają bardzo negatywny wpływ na ogólną sprawność seksualną danego mężczyzny. Lekarze są zgodni: lęki to jedna z najczęściej notowanych przyczyn występowania impotencji psychogennej, 

Kolejna kwestia, która ma ogromny wpływ na obniżenie sprawności seksualnej, to życie w ciągłym stresie. Oczywiście, niekiedy stres może działać na człowieka w sposób pobudzający do działania. Jednak w przypadku, gdy stres jest nieodłącznym elementem naszego codziennego funkcjonowania, prędzej czy później doprowadzi do znacznego pogorszenia sprawności w łóżku. Z tego względu specjaliści zalecają, aby mężczyźni chcący cieszyć się odpowiednią sprawnością seksualną przez długi czas, w miarę możliwości ograniczali sytuacje stresowe.

Depresja a niski wzwód

Kolejny czynnik, który może doprowadzić do wystąpienia zaburzeń erekcji, to depresja. Wpływa ona na pożądanie seksualne oraz na funkcje seksualne, czyli wzwód. Co gorsza, zdiagnozowanie depresji u mężczyzny nie jest wcale sprawą prostą. Mężczyźni rzadko kiedy są w stanie rozpoznać u siebie objawy depresji. Dodatkowo, niezwykle niechętnie szukają oni pomocy u wykwalifikowanych specjalistów, np. psychiatrów. Warto jednak wiedzieć o tym, że jeżeli depresja będzie leczona pod okiem dobrego lekarza, mężczyzna ma szansę, aby w pełni odzyskać dawną sprawność seksualną. 

Konflikty w związku

W przypadku, gdy partnerzy pozostają w konflikcie, to również może mieć ogromny wpływ na sprawność seksualną mężczyzny. Ciągłe kłótnie, brak sprawnej komunikacji oraz nerwy powodują, że libido oraz funkcje seksualne ulegają znacznemu pogorszeniu. Aby poradzić sobie z impotencją wynikającą z konfliktu w związku, należy przede wszystkim porozmawiać ze swoją drugą połówką i wspólnie dojść do porozumienia.

Niska samoocena oraz brak doświadczenia

Młodzi mężczyźni bardzo często borykają się z niską samooceną oraz cierpią na tzw. kompleks małego członka. Jest to spowodowane przede wszystkim kontaktem z treściami o charakterze pornograficznym, które przedstawiają mocno zafałszowany obraz wyglądu męskich narządów płciowych. Impotencja może też być wywołana brakiem doświadczenia w sferze seksualnej oraz stresem przez pierwszym zbliżeniem lub przeciwnie – bardzo złymi doświadczeniami z przeszłości.

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply