6
21

Dni niepłodne- czym są, objawy, jak je obliczyć?

Dni niepłodne jest to okres, w którym kobieta ma najmniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciąże. Dominują one większość cyklu menstruacyjnego. Zapłodnienie jest możliwe jedynie w bliskim czasie owulacji, która przypada na połowę cyklu, a więc parę dni przed oraz parę dni po niej. Wszystkie inne dni cyklu określane są mianem niepłodnych.

Czym są dni niepłodne?

Dni niepłodne w kobiecym cyklu menstruacyjnym, są to wszystkie pozostałe dni poza fazą płodną, kiedy to następuje owulacja. W tym czasie kobieta ma znikome bądź nawet żadne szanse na zajście w ciążę. Cykl menstruacyjny zaczyna się od pierwszego krwawienia, natomiast kończy przed następną miesiączką. Przeciętny cykl trwa 28 dni, wchodzą w niego trzy fazy:

  • dni względnie niepłodne (od pierwszego dnia krwawienia, kiedy to niedojrzała jeszcze komórka jajowa przebywa w pęcherzyku Graafa)
  • dni płodne (odznaczają się dużą szansą na zapłodnienie, owulacja trwa 24 godziny aczkolwiek faza płodna trwa parę dni przed i po owulacji, wtedy to komórka jajowa uwalniana jest do jajowodu)
  • bezwzględnie niepłodne (nie istnieje ryzyko zapłodnienia, gdyż komórka jajowa w tej fazie jest obumarła)

Jakie są objawy dni niepłodnych oraz płodnych?

Podczas wyżej wymienionych faz występują różne charakterystyczne objawy fizjologiczne. W ten sposób kobiecie jest łatwiej stwierdzić czy znajduje się w fazie dni płodnych, czy niepłodnych. Ważna jest więc obserwacja swojego organizmu. Należy przyjrzeć się zwłaszcza śluzowi z pochwy i sprawdzić temperaturę własnego ciała. O zmianie cyklu menstruacyjnego świadczą także takie objawy jak: powiększenie się piersi, uczucie bolesności w piersiach, ból jajnika czy też obu jajników. W okresie dni niepłodnych wydziela się mała ilość śluzu, a czasem nie ma go w ogóle.

Właśnie dlatego panie cierpią czasem na znaczną suchość w obszarze intymnych. Jeśli śluz się pojawia, zazwyczaj jest kremowy, białawy i nierozciągliwy. W okresie dni płodnych pojawiają się natomiast takie objawy jak: podwyższona temperatura ciała, nabrzmiałe piersi, ból w dolnej części brzucha po lewej czy prawej stronie. Jeśli chodzi o śluz, jest do znaczna ilość, ponadto ma przejrzystą i lepką konsystencję.

W jaki sposób liczyć dni niepłodne?

Chcąc ustalić, kiedy znajdujemy się w fazie dni niepłodnych i płodnych, możemy sięgnąć po kalkulator dni niepłodnych. Warto także obserwować swoje własne ciało i symptomy, jakie daje. Dobrym rozwiązaniem jest także prowadzenie własnego kalendarza owulacji, można także zrobić test owulacyjny, czyli tak zwany test płodności. Aby móc obliczyć swoje dni niepłodne należy w kalkulatorze wpisać odpowiednie dane w ukazane tam rubryki, czyli przede wszystkim datę rozpoczęcia pierwszego dnia cyklu i długość jego trwania. Są to jedynie orientacyjne wyliczenia. Liczba dni płodnych zależy w dużej mierze od biologicznego rytmu płodności kobiety. Wyliczenie dni niepłodnych również zależy od wielu różnych czynnikach jak między innymi:

  • stan zdrowia, infekcje, choroby
  • stres
  • nadmierny wysiłek fizyczny
  • styl życia, stosowanie używek, dieta
  • regularność cyklu miesiączkowego
  • zmiana klimatu, podróże

Sposoby liczenia dni płodnych

Znanych jest parę sposobów obliczenia dni płodnych oraz bezpłodnych, kiedy to zapłodnienie nie jest możliwe. Jedną z tych metod jest metoda Billingsów oraz metoda objawowo-termiczna. Metoda termiczna opiera się na codziennie robionych pomiarach temperatury ciała (o tej samej porze, w tej samej części ciała, tym samym termometrem). Wzrost temperatury oznacza początek owulacji, o ile nie jest związany z chorobą. Okres płodny wypada na parę dni przed podwyższeniem temperatury ciała i kilka dni po tym. Reszta dni jest okresem niepłodnym. Jeśli chodzi o metodę Billingsów, polega ona na obserwacji śluzu z pochwy. Przezroczysty i ciągnący się śluz, którego jest znaczna ilość, oznacza okres płodny.

Czy podczas dni niepłodnych istnieje ryzyko zajścia w ciążę?

Teoretycznie nie, ale w praktyce istnieje na to znikoma szansa. Może dojść do zapłodnienia, jeśli śluz pozwoli na przetrwanie plemników w organizmie kobiety, aż do momentu jajeczkowania, jeśli długość cyklu nie jest stała.

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply