4
6

Hormony mające wpływ na płodność

Nierzadko okazuje się, iż droga do posiadania upragnionego dziecka, jest trudna do przebycia, kręta i wyboista. Jedną spośród przeszkód, może okazać się gospodarka hormonalna. Jeśli staramy się o maluszka, powinniśmy zadbać o właściwą równowagę hormonalną w naszym organizmie.

W sidłach gospodarki hormonalnej

Ocenia się, iż problemy z zaburzeniami hormonalnymi, mogą dotyczyć nawet do 40 procent chcących zajść w ciążę kobiet. Nieodpowiednio funkcjonująca hormonalna gospodarka, może mieć negatywny wpływ między innymi na owulację i pracę jajników, produkcję substancji odpowiedzialnych za zagnieżdżanie się zarodka, jak i właściwy rozwój płodu. Z tego względu wszystkie kobiety, które starają się o dziecko bezskutecznie przynajmniej od roku, winny poddać się badaniom stężenia hormonów:

  • progesteronu,
  • prolaktyny,
  • luteinizującego (LH),
  • folikulotropowego (FSH),
  • antymullerowskiego (AMH).

Progesteron

Hormon ten odpowiedzialny jest za dostarczanie informacji na temat przebiegu owulacji, odpowiedzialny jest za prawidłowe przygotowanie śluzówki na poczet przyjęcia zarodka albo podtrzymuje ciążę. Badanie poziomu progesteronu obecnego w surowicy krwi, wykonywane jest w wysięku istnienia zaburzeń owulacji, nieregularnych miesiączek, jak i w wypadkach niewydolności jajników. Wykonywanie pomiarów wymienionego hormonu w środkowej lutealnej fazie da jasną odpowiedź, czy w danym cyklu doszło do owulacji.

Prolaktyna

Prolaktyna to hormon, który wytwarzany jest w przysadce mózgowej. Warunkuje ona pracę żółtego ciałka tak, żeby mogło ciągle wytwarzać progesteron. Jej nadmiar nazywany jest tak zwaną hiperprolaktynemią, która może stanowić między innymi przyczynę zaburzeń w cyklu miesięcznym, niewydolności żółtego ciałka, zaburzeń libido czy też braku jajeczkowania. Zbadanie poziomu prolaktyny, konieczne będzie i tych kobiet, które mają wtórny albo pierwotny brak menstruacji. Zaś u niemiesiączkujących pań, u których stężenie prolaktyny jest właściwe, trzeba przeprowadzić progesteronowy test, podając przez około 7 dni progesteron.

LH i FSH

Hormony luteinizujący (LH) i folikulotropowy (FSH), biorą czynny udział w wybieraniu z puli rosnących pęcherzyków w jajnikach pojedynczego pęcherzyka, żeby później móc podtrzymać jego rozwijanie się i doprowadzić do jego przekształcenia w żółte ciałko. Oba wymienione hormony produkowane są przez przysadkę mózgową. FSH odpowiedzialny jest za powstanie i dojrzewanie pęcherzyków Graffa w pierwszej fazie miesięcznego cyklu. Reguluje również charakterystyczne dla tej fazy cyklu miesięcznego zmiany w obrębie śluzówki wyściełającej macicę. Hormon LH, wytwarzany jest również przez przysadkę mózgową, a jego największe stężenia w organizmie kobiecym, pojawiają się około 12-13 dnia miesięcznego cyklu, czego efekt w przeciągu 24 godzin stanowi owulacja. Ciałko żółte odpowiada za produkowanie progesteronu, który ma wpływ na przygotowanie śluzówki w macicy do zapłodnienia.

Zmiany w zakresie poziomu FSH i LH, mogą prowadzić do zaburzeń w cyklu, co z kolei powoduje brak owulacji. Dlatego, jeśli staramy się o dziecko i zaobserwujemy u siebie rozregulowany miesięczny cykl – zbadanie poziomu FSH i LH, może być pomocne w odnalezieniu przyczyny.

Hormon Antymullerowski (AMH)

Czynnikiem, który odpowiada za ograniczenie ilości rosnących w jajnikach pęcherzyków, jest tak zwany hormon antymullerowski (AMH). Sprawdzenie jego poziomu, pozwoli na dokładne określenie stanu płodności danej kobiety, jak i jej szanse na naturalne zajście w ciążę. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż rezerwa jajnikowa, a razem z nią rozrodcze zdolności, zmniejszają się razem z wiekiem. Przesadą nie będzie z pewnością stwierdzenie, iż tendencja ta jest odwrotnie proporcjonalna do trendu późniejszego macierzyństwa. Kiedy średnia wieku kobiet, które decydują się na potomstwo przesuwa się do góry, ich rezerwy jajnikowe są coraz mniejsze. Określenie poziomu rezerwy jajnikowej jest ważne – pozwala bowiem ocenić, czego wynikiem mogą być kłopoty z posiadaniem potomstwa.

 

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply