7
21

Zespół policystycznych jajników – objawy, diagnoza, leczenie

Zespół policystycznych jajników ujawnia się w sposób, który może bezpośrednio nie wskazywać na to schorzenie. Posiadasz tłustą skórę i pojawił się na niej w dodatku trądzik? Zauważyłaś, iż pomimo właściwej diety u ćwiczeń, ciągle przybierasz na wadze? Sprawdź, bo być może są to symptomy PCOS (zespołu policystycznych jajników). 

Co oznacza zespół policystycznych jajników?

Przyczynę zespołu policystycznych jajników (PCOS), stanowią przede wszystkim zaburzenia o charakterze hormonalnym, które wpływają w sposób negatywny na właściwe funkcjonowanie jajników.

Powstają w ich obrębie liczne pęcherzyki, w których dochodzi do dojrzewania komórki jajowej, niemniej jednak zwykle nie może się ona wydostać do jajowodu (gdzie mogłoby odbyć się zapłodnienie). Same pęcherzyki obumierają i zmieniają się w niewielkie torbiele. Zespół policystycznych jajników, nazywa się także zespołem Steina-leventhala, jajników drobnotorbielowatych i jajników wielotorbielowatych.

Jakie są symptomy zespołu policystycznych jajników?

U kobiet chorujących na zespół policystycznych jajników, występować mogą różnorodne symptomy:

  • nieregularne i rzadkie miesiączki, albo zupełny ich brak. Schorzenie to może jednakże występować również w przypadku prawidłowych miesiączek. Cyklom, które występują towarzyszyć mogą spore krwawienia (należy udać się na diagnostykę do ginekologa, ponieważ zbyt obfite krwawienie to wczesna oznaka nowotworu endometrium, na którego kobiety mające PCOS, są znacznie bardziej narażone),
  • długo trwające napięcie przedmiesiączkowe. Pośród symptomów, występować mogą bóle pleców, bóle miednicy, zmiany nastroju i wzdęcia,
  • problemy z naturalnym zajściem w ciążę (wynikające przede wszystkim z rzadkiej owulacji albo jej braku). To najważniejszy symptom u pań między 25 a 45 rokiem życia,
  • problemy z cerą mające związek ze zbyt dużą liczbą androgenów (płciowych hormonów męskich), takie jak łysienie androgeniczne (wzór męskiego łysienia), zarost na twarzy męskiego typu (hirsutyzm), łysienie, łojotok czy trądzik,
  • ciemne rogowacenie (ciemne plamy na powierzchni skóry, począwszy od jasnobrązowych po te ciemnobrązowe oraz czarne),
  • w połowie przypadków występują nadmierne skłonności do szybkiego przybierania na wadze. Tkanka tłuszczowa skoncentrowana przede wszystkim w dolnej części ciała (tak zwana centralna otyłość).

Postawienie diagnozy

Celem postawienia diagnozy zespołu policystycznych jajników, nie są jednakże wystarczające tylko objawy tej choroby. Istotne jest także przeprowadzenie USG kobiecych dróg rodnych (w których widoczny będzie charakterystyczny dla tego schorzenia obraz – powiększone znacznie jajniki, kurs wypełnione są wieloma pęcherzykami), jak i badania hormonalne z krwi. Jeśli chodzi o badania laboratoryjne, ważne jest oznaczenie SHBG, DHEA-S, androstendionu i wolnego testosteronu.

PCOS może zostać rozpoznane, jeśli w jajnikach znajduje się co najmniej dwadzieścia pęcherzyków mających średnicę 2-9 mm albo jeżeli objętość jajników wynosi 10 cm3.

Jak wygląda proces leczenia PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników opiera się przede wszystkim na usuwaniu przyczyn wymienionego schorzenia, czyli zaburzeń o charakterze hormonalnym. Konieczne staje się przyjmowanie antyandrogenowych specyfików, jak i dwuskładnikowych antykoncepcyjnych tabletek. Terapia wykazuje długotrwały charakter. Przynosi jednakże całkiem sporo korzyści, takich jak chociażby zmniejszoną objętość jajników, powrócenie do cykli owulacyjnych, jak również, co dla wielu pań jest najbardziej istotne, możliwość zajścia w naturalną ciążę po zaprzestaniu brania antykoncepcji hormonalnej.

Należy jednakże mieć na uwadze, iż PCOS to schorzenie, którego nie da się zupełnie wyleczyć. Właściwie wybrana terapia winna zostać dopasowana głównie do potrzeb konkretnej pacjentki. Panie powinny przemyśleć, czy w najbliższym czasie chcą powiększać rodzinę, gdyż od tego zależna będzie zastosowana metoda leczenia. Zanim specjalista przepisze jakiekolwiek leki, weźmie pod uwagę, czy kobieta ma hirsutyzm albo trądzik, czy zachodzi u niej potrzeba zredukowania masy ciała i uregulowania cyklu.

 

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply